Опеньок осінній справжній

Armillaria mellea Armillariella mellea

Місцеві назви — підопеньок, козир. Російська назва — опенок настоящий. З родини лепіотових Lepiotaceae.

Опис гриба опеньок осінній справжній

Опеньок осінній справжній Шапка у гриба опеньок осінній справжній 2—8(15) см у діаметрі, напівкуляста, згодом плоскороз-простерта, іноді з горбом у центрі, буро-жовта, жовто-сіро-коричнювата або рудувато-коричнювата, темнолуската, особливо в центрі, по краю з пластівчастими залишками загального покривала. Пластинки гриба опеньок осінній справжній трохи спускаються на ніжку, білуваті, далі світло-бежеві, рожевувато-кремові, червонувато-коричнюваті. Спори гриба опеньок осінній справжній 7—9(10)x5—7 мкм, безбарвні, еліпсоподібні, гладенькі.

Ніжка гриба опеньок осінній справжній 5—10(18)x0,4—2,5 см, щільна, з віком жорстка, вгорі білувата, нижче кольору шапки або темніша, пластівчасто-луската, з часом майже гола, з білуватим нестійким кільцем. М’якуш гриба опеньок осінній справжній білий, приємний на смак і запах.

Опеньок осінній справжній Зустрічається по всій Україні. Росте у листяних і хвойних лісах, садах, на пеньках, стовбурах, корінні дерев та чагарників великими, тісними групами, паразит, у вересні — листопаді. Опеньок осінній справжній – умовно їстівний гриб. Використовують свіжим, про запас сушать, маринують (лише шапку).

Страви з гриба опеньок осінній справжній готують лише після дворазового (по 20 хв) відварювання розрізаним на частини (відвар вилити).

Розміри і забарвлення гриба опеньок осінній справжній дуже мінливі, тому, збираючи його, треба звертати увагу на колір пластинок, щоб помилково не взяти отруйний опеньок сірчасто-жовтий несправжній.

Залишити відповідь