Гриби в грудні

Які гриби ростуть в грудні

Кільканадцять років тому я завів своєрідну традицію: щороку, 1-го грудня, від’їжджав за 65 км від дому в с. Кіпті на Чернігівщині, де у мене на прикметі був невеликий осичничок зі старими сухими деревами, і набирав там десь із пів-відра глив.

Грудневі гливи черипичасті

Це постійно дивувало друзів і сусідів (Як??? Гриби в грудні???) а мені приносило маленьку радість і давало привід вважати себе досить-таки просунутим грибником.

Їстівні гриби грудня

Іноді в перших числах грудня вдавалося знайти трохи осінніх опеньків (почорнілих, страшнуватих), але при цьому – цілком хорошої кондиції всередині. Однак, будемо говорити прямо – це вже привіт з минулого осені, листопада. Те ж саме стосується якогось випадкового польського гриба, перевернутих говорушек, різноманітних Коллібій (наприклад, Коллібія олійна) і навіть поодиноких, незвично маленьких за розмірами грибів-парасольок червоніючих.

Запізнілі осінні гриби в грудні

Але, як кажуть, чим більше знаєш, тим більше розумієш, як багато ти не знаєш. Копнув це питання трохи глибше (маю на увазі саме грудневі гриби), і виявилося, що гливи ростуть весь місяць, і вони – зовсім не єдиний гриб грудня, і, крім припізнілих осінніх грибів, є ще й інші гриби, в тому числі і їстівні смачні гриби, які ростуть продовж всієї зими.

Гридневі гриби гливи

Практично весь грудень, якщо сніговий покрив надовго не затримується, в соснових лісах в околицях Києва є всі шанси зібрати пристойну кількість таких досить популярних грибів, як зеленушка (рядовка зелена) і підзеленка (рядовка сіра).

Часто із землі (точніше – піску) стирчить тільки захололий капелюшок сірої рядовки, але якщо спробувати її підняти, то виявляється, що там ховається ще й пристойних розмірів ніжка. Смакові властивості цього грудневого гриба дуже пристойні, питання лише в тому, як відмити ці гриби від піску.

Груднева сіра рядовка

Рядовки зелені, взагалі, часто повністю ховаються під землею і видають себе тільки тріщинами на поверхні. Тоді, як сапер, акуратно розгрібаєш грунт навколо тріщини і виявляєш, що сховався від холодного грудня у своїй землянці смачний їстівний гриб.

Гриб зеленушка в грудні

Обидві рядовки можна відварити, а потім неспішно смажити на невеликому вогні на олії, щоб вилучити воду – вийде смачно.

У схожих же місцях, біля сосен, при наявності якогось моху або листяних кущів, в грудні виростають менш відомі, але завдяки інтернету і соцмережам набираючі популярність гриби гігрофори пізні.

Грудневі гриби гігрофори пізні

На початку грудня вони бувають досить великими (до 10 см діаметр шапинки), а ближче до кінця місяця – вже дрібніші, але все ще трапляються. Цей гриб непоганий в смаженому вигляді, в супі, а також і тушкованим. Ну а я їх маринував – і теж сподобалося.

Аурикулярія вуховидна, вона ж – іудине вушко, вона ж – чорний деревний гриб у китайців, вона ж – гриб муер у японців – як виявилося, досить масовий гриб України. Її досить багато росте в грудні на старих тонких стовбурах бузини, вільхи, американського клена і ще якихось листяних порід у вологих місця.

Гри бгрудня: іудине вухо

Цей гриб не смажать – на сковорідці він стріляє. Але його можна вживати навіть сирим в салатах, як овоч, тушкувати, варити суп і додавати в інші страви. До того ж, Аурікулярії приписують лікувальні властивості, наприклад вона сприяє зниженню холестерину в крові.

Але, звичайно, найголовніший гриб грудня – це фламмуліна оксамитовоніжкова (зимовий опеньок). Він починає масово рости в листопаді, але в грудні не зупиняється на досягнутому і теж дає хороший урожай у вигляді невеликих яскраво-помаранчевих грибних букетів на деревині. Фламмуліну можна збирати протягом усього грудня, а також і в січені, і в лютому – загалом, всю зиму. Засипана снігом, фламмуліна замерзає, але коли температура піднімається до -3 ° С – знову пускається в ріст.

Фламмуліна - типовийй гриб грудня

Щоправда, в грудні, особливо на початку місяця, до морозів, часто поруч з нею росте небезпечний схожий гриб – Галерина облямована. Схожий то він – схожий, але тільки на перший погляд. Якщо вивчити основні відмінні характеристики грибів, то будете себе почувати в багатому на фламмуліні лісі цілком впевнено і “відокремлювати зерна від полови” – їстівну і смачну фламмуліна від небезпечної отруйної Галерин.

Які ще гриби зустрічаються в грудні?

Коли вже зайшла мова про гриби-двійники хороших їстівних грибів, то в грудні можуть трапитися такі гриби, як віддалено схожий на гливу крепідот м’який (Crepidotus mollis), що росте стоячих і впали стовбурах дерев, переважно листяних. Втім, цей гриб безпечний, багато довідників відносять його навіть до їстівних.

Якщо пощастить, то в грудні на мертвих гілках листяних дерев можна побачити дуже красивий незвичайний гриб. Мозко-подібна форма цього гриба нагадує капелюшок сморчка, але яскраво-жовтого кольору. Завдяки своїй студенистій консистенції і кольору гриб отримав назву тремтілка помаранчева (Tremella mesenterica).

Гриб тремтілка помаранчева у грудні

Цей гриб починає ріст в листопаді, в морозні дні грудня він застигає, а в відлиги продовжує зростати. Гриб досить рідкісний – мені зустрівся всього один раз. І це – справжня окраса лісу в зимову пору.

Відео в тему:

В цьому відео ви наочно побачите шість видів їстівних грибів грудня. знайдених в один день.