Гриб зимовий

Flammulina velutipes (Curt, ex Fr.) Karst.
[Collybia velutipes (Karst. ex Fr.) Kumm ]

Місцева назва — лубинка зимова. Російська назва — зимний гриб. З родини трихоломових — Tricholomataceae.

Гриб зимовий

Шапка зимового гриба 2—9(12) см у діаметрі, тонком’ясиста, опукло- або плоскорозпростерта, оранжево-руда, іржаво-жовта, жовтувато-, рудувато- або оранжувато-коричнювата, у центрі темніша, з тонким, світлішим краєм, гола, клейкувата, при підсиханні блискуча.

Пластинки у гриба зимового рідкі, білуваті, кремові або жовтуваті, при підсиханні рожевувато-жовтуваті. Спорова маса кремово-біла. Спори (7)8—9(10) хЗ(4— 6) мкм, гладенькі.

Ніжка зимового гриба має розміри 3—10×0,5—1,5 см, здебільшого вона з довгим коренеподібним виростом, щільна, з віком порожня, міцна, коркувата, рудувато-темно-коричнева, донизу темніша, чорно-коричнева, вся волосисто-повстиста.

М’якуш у зимового гриба білий або жовтуватий, у ніжці внизу темніший, з слабким неприємним запахом, проте варений пахне приємно.

Зимовий гриб зустрічається по всій Україні на пеньках та стовбурах листяних, зрідка хвойних дерев, групами, у вересні — грудні. Добрий їстівний гриб у молодому стані (їстівна лише шапка). Використовують свіжим та сушеним.

Залишити відповідь